Basında Biz

İnsana dokunan robot takımı: Robotum!

Ankara’dakı liselerden toplam 16 öğrencinin “Robotum.net” çatısı altında kurduğu Albatros Robot Takımı teknolojide dünya başarılarına imza atmanın yanı sıra önemli sosyal sorumluluk projelerini de hayata geçiriyor. Takım geçen yıl Çin’de düzenlenen uluslararası robot yarışmasında dünya 3’üncüsü oldu. 2019 İstanbul Teknofest en yüksek tasarım puanını alarak üniversiteleri bile geride bıraktı. Ancak onların başarıları yalnızca teknolojiyle sınırlı değil.

Haberin devamı

Robot Olimpiyatları’nda Türkiye’ye şampiyonluk getirdiler!

ANKARA, (DHA)- Dünya Robot Olimpiyatı Derneği (WRO) tarafından bu yıl ilk defa düzenlenen ‘Dijital Kategoride Robotik Kodlama’ yarışmasında; Bilfen Lisesi öğrencilerinin yer aldığı takım  Türkiye’ye şampiyonluğu getirdi.

Bu yıl ilk defa Dünya Robot Olimpiyatı Derneği (WRO) tarafından düzenlenen ‘Dijital Kategoride Robotik Kodlama’ yarışmasına 15 ülkeden 30 takım katıldı. Yarışmada Ankara Çayyolu Bilfen Lisesi 11. sınıf öğrencisi Elifnaz Tekin ve 9. sınıf öğrencisi Onur Tekin’in de aralarında olduğu ‘Robotum’ isimli takım Dünya Şampiyonu oldu. Ayrıca bireysel kategoride de yarışan Tekin kardeşlerden Onur Tekin birinci, Elif Tekin ise ikinci olarak başarı elde etti.

Haberin devamı

Cogmation Robotics

We’re so excited to announce that the Virtual Robotics Toolkit is now available in Turkish.

Much to the delight of our friends in Turkey, who recently competed in WRO finals!

Haberin devamı

CNN Türk: Trafiğe Çevreci Çözüm: Tra-Fix!

  • Tra-Fix

    TRA-FIX isimli takımımız Türkiye Birincisi olarak Kostarika’da dünya turnuvasında ülkemizi temsil etmiştir.

  • Tra-fix2

    2017 Yılında Türkiyede 3’üncüsü düzenlenen WRO (Dünya Robot Olimpiyatları) Açık Kategori – Yıldızlarda “TRA-FIX” isimli takımımız Türkiye Birincisi olarak Kostarika’da dünya turnuvasında ülkemizi temsil etmiştir.

Ankara’da yaşayan 3 çocuk şehirlerdeki trafik sorununu çözmek ve çevre kirliliğini önlemek için kolları sıvadı. Robot teknolojisiyle ürettikleri ve Tra-fix adı verdikleri proje çok beğenildi. Kasım’da Kosta Rika’da düzenlenecek Robot Olimpiyatında Türkiye’yi temsil edecek takım, dönüşte fikirlerini gerçeğe dönüştürmek istiyor.

Haberin devamı

Hürriyet: Trafik Sorununa Çevreci Robotik Çözüm

Trafik yoğunluğu sorununu, araçları alternatif yollara yönlendirerek çözmek için proje hazırlayan “Tra-fix” takımı, Türkiye’yi temsil edecekleri Dünya Robot Olimpiyatı’ndan birincilikle dönmeyi hedefliyor.

Yaşları 13 ila 15 arasında değişen ve kendilerine “Tra-fix” adını veren Derin Durak, Onur Tekin ve Görkem Güney koçları Yücel Tekin rehberliğinde şehirlerde yaşanan trafik yoğunluğuna çevreci bir çözüm getirmek için kolları sıvadı.

Bunun için trafikte araçları daha az yoğunluğun olduğu alternatif yollara yönlendiren bir sistem geliştiren çocuklar, projeye de takımlarının ismi olan “Tra-fix” adını verdi.

“Tra-fix” projesi ile araçların yolda dur-kalk yaptıkları sırada doğaya saldıkları karbonu en aza indirerek çevre kirliliğini azaltmak, sürücülerin ulaşmak istedikleri yere daha çabuk gitmelerini sağlamak, böylece zaman ve paradan tasarruf etmek amaçlanıyor.

Proje ile 3 Haziran’da İzmir’de düzenlenen Dünya Robot Olimpiyatı 3. Türkiye Turnuvası junior kategoride birinci olan “Tra-fix” takımı, 10-12 Kasım’da Kosta Rika’da yapılacak Uluslararası Robot Olimpiyatı açık kategoride Türkiye’yi temsil etme hakkı kazandı.

Haberin devamı

TRT Haber: Trafik sorununu çözmek için kolları sıvadılar!

“Gerçek hayata da aktarılabilecek bir proje”

Projenin koçluğunu yürüten Yücel Tekin, sürdürülebilir şehirler için karbon salınımını azaltacak robotik sistem geliştirmeyi amaçladılarını belirterek, “Bugüne kadar çoğunlukla ışıklarla çözülen trafik sorununa bizim çocuklarımız levhaları yönlendirerek değişik bir yaklaşım getirdiler. Gerçek hayata da aktarılabilecek bir proje. Dünya Robot Olimpiyatları’na Kosta Rika’da katıldıktan sonra dönüşte bu projeyi gerçek hayata da aktarmayı planlıyoruz.” diye konuştu.

Kosta Rika’daki olimpiyatlara yaklaşık 70 ülkenin katılacağını anlatan Tekin, Türkiye’ye kupayla dönmek istediklerini kaydetti.

Tekin, sürücülerin trafikte hareket eden elektronik levhalar sayesinde yoğunluğun az olduğu yollara yönlendirileceklerini ve böylece yolda harcanan zamanın azaltılacağını ifade etti.

Proje için birkaç sponsor bulduklarını ifade eden Tekin, bu tür teknolojik çalışmalara devam edebilmek için sponsor desteğine ihtiyaç olduğunu söyledi.

Haberin devamı

Daily Sabah: Turkish students’ invention aims to solve traffic jam in big cities!

After establishing a team called “Tra-fix,” Derin Durak, Onur Tekin and Görkem Güney have embarked on a project to find a solution to the infamous traffic jam problem that is known as a modern-day enemy affecting megacities worldwide.

Under the guidance of their coach, Yücel Tekin, the trio, all between the ages of 13 and 15, aim to deliver an environmentally friendly solution for the problem of traffic jam in large cities.

Haberin devamı

YucelBasında Biz